Φωτογραφικό υλικό της εκδήλωσης

«Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».
Παρακολουθήσαμε μια σύντομη παρουσίαση αφιερωμένη στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στον τρόπο διεξαγωγής τους στην Αρχαία Ελλάδα αλλά και στη σύγχρονη εποχή μετά την αναβίωσή τους το 1896. Μιλήσαμε για τα Ολυμπιακά ιδεώδη αλλά και την κρίση στην οποία διέρχονται σήμερα. Είδαμε επίσης με συντομία την ιστορία των Παραολυμπιακών Αγώνων.
Στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του ΑΧΙΛΛΕΑ Μπάρας και με την καθοδήγηση των φοιτητών της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Παναγιώτη Αθανασόπουλου, Νίκου Αντύπα, Γιώργου Γερούκη, Βαγγέλη Γούμενου και Κωνσταντίνου Καλύβα καθώς και της γυμνάστριάς μας κ. Ελένης Αργυροπούλου, μαθητές και καθηγητές δοκιμάσαμε τις δυνάμεις μας και τις επιδόσεις μας στο άθλημα BOCCE, τη σκυταλοδρομία με κώνους, τη διελκυστίνδα και το σπριντ των 100 μ. Τους ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη συνεργασία τους.
Μια σχολική ημέρα διαφορετική, γεμάτη κέφι, ζωντάνια και ενεργητικότητα!

Επιμέλεια εκδήλωσης: Ελένη Αργυροπούλου - Κατερίνα Μπαντέκα