Κάντε κλικ εδώ για φωτογραφικό υλκό της δράσης

Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Τρικάλων ως αναγνωρισμένο μέλος της Ευρωπαϊκής Εκπαιδευτικής Κοινότητας συνεχίζει τις δράσεις του για την οικολογική ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας και των πολιτών με τη συμμετοχή του στην εκστρατεία του eTwinning project ?Campaign for planting an eTwinning tree? που διοργανώνεται από το σχολείο SOU Ekzarh Antim I, Kazanlak της Βουλγαρίας.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί φυτέψαμε στο χώρο του σχολείου μια ελιά ως σύμβολο αδελφοποίησης των eTwinning σχολείων της Ευρώπης αλλά και ως σύμβολο της ειρήνης, της σοφίας, της ηρεμίας, της γονιμότητας και της ευφορίας. Φυτέψαμε επίσης μια ροδιά ως προπομπό για την ευοίωνη και διαρκή πορεία του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ στον τομέα της υλοποίησης Ευρωπαϊκών προγραμμάτων μια και το σχολείο μας αποτελεί πλέον πιστοποιημένο οργανισμό ποιοτικής υλοποίησης αυτών των προγραμμάτων με την απονομή του Χάρτη Κινητικότητας για την Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση (VET Mobility Charter) 2015».

Η νέα αυτή δράση αποτελεί συνέχεια του προγράμματος σύμπραξης Comenius που ολοκληρώσαμε με τον τίτλο «Αειφόρος ανάπτυξη ? ένα ?πράσινο΄ μέλλον για την Ευρώπη», αλλά και της δεντροφύτευσης που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου την άνοιξη του 2014.