44η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Κάντε κλικ εδώ για φωτογραφικό υλικό

Σαράντα τέσσερα χρόνια συμπληρώθηκαν φέτος από την εξέγερση του Πολυτεχνείου (Νοέμβριος του 1973), ενάντια στο καθεστώς της Χούντας των Συνταγματαρχών. Τιμώντας την ιστορική ημέρα μνήμης της ηρωικής εξέγερσης που συμβολίζει τον διαρκή αγώνα για την ελευθερία, την ειρήνη και τη δημοκρατία, το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Τρικάλων πραγματοποίησε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του σχολικού κτιρίου.

Με μια σύντομη αναδρομή και φωτογραφικό υλικό παρουσιάστηκαν τα κυριότερα γεγονότα που οδήγησαν στο πραξικόπημα της 21ης Απριλίου και την επιβολή δικτατορικού καθεστώτος στη χώρα για επτά χρόνια. Η αναφορά στις φωνές διαμαρτυρίας, τις διαδηλώσεις, τις απόπειρες ανατροπής , την αυτοθυσία, τις συλλήψεις, τα βασανιστήρια και τέλος το χρονικό της εξέγερσης και την πτώση της χούντας με την εισβολή στην Κύπρο διανθίστηκε με την προβολή βίντεο και τον λόγο των μεγάλων ποιητών μας.

Την παρουσίαση των χρονικών έκανε ο κ. Ζήσης Μπετσιμέας, εκπαιδευτικός του σχολείου. Τα ποιήματα που ακούστηκαν:
- Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος (Τάσος Λειβαδίτης) - απαγγελία: Σωτηρία Σταμπασίδου
- Che fece… il gran rifiuto (Κωνσταντίνος Καβάφης) - απαγγελία: Αθανάσιος Μανίκας
- Στους σκοτωμένους σπουδαστές του Νοεμβρίου (Λένα Παπά) – απαγγελία: Χριστίνα Αναστασίου
- απόσπασμα από το Ημερολόγιο Μιας Εβδομάδας (Γιάννης Ρίτσος) – απαγγελία: Μαρκέλλα Παπαγέωργα
- Φοβάμαι (Μανόλης Αναγνωστάκης) – απαγγελία: Λεμονιά Ρίζου

Στο τέλος, το λόγο είχε η μουσική με την παρουσία ζωντανής ορχήστρας, τη σύνθεση της οποίας επιμελήθηκε ο κ. Στέλιος Λάσκος (εκπαιδευτικός). Με τις υπέροχες φωνές της κας Κωνσταντίας Λάσκου, του κ. Δημήτρη Πελτέκη και του κ. Στέλιου Λάσκου ακούστηκαν μερικά από τα ωραιότερα τραγούδια που συνδέονται με τον ηρωικό αγώνα των νέων του Πολυτεχνείου.
Την εκδήλωση κάλυψε με άρθρο και πλούσιο φωτογραφικό υλικό η ηλεκτρονική εφημερίδα ΚΡΗΝΗ LIVE

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας για τις πάρα πολύ ωραίες αναγνώσεις των ποιημάτων. Ευχαριστούμε την κα Κωνσταντία Λάσκου, τον κ. Δημήτρη Πελτέκη, τον κ. Στέλιο Λάσκο και τους μουσικούς Βαλάντη Γιαννούλα, Γιώργο Παπαγεωργίου και Φίλιππο Παππά, για την υπέροχη εκτέλεση των τραγουδιών, καθώς και την εφημερίδα ΚΡΗΝΗ LIVE για την κάλυψη της γιορτής μας.