Κάντε κλικ εδώ για φωτογραφικό υλικό

Στην παραθαλάσσια πόλη Hudiksvall της Σουηδίας βρέθηκε ομάδα 3 εκπαιδευτικών και 5 μαθητών του 1ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ Τρικάλων από τις 2-8 Οκτωβρίου 2017 στα πλαίσια ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ που συμμετέχει για τα έτη 2016-2018 το σχολείο- ΚΑ201 «A European School Around The World» (ESAW) με συντονιστή το σχολείο «Istituto di Istruzione Superiore “L.Fazzini-V.Giuliani στην πόλη Vieste της Ιταλίας, εταίρους σχολεία από τη Σουηδία, την Ισπανία, τη Γαλλία καθώς και δύο φορείς Δικτύων Εκπαίδευσης και Κατάρτισης στην Ιταλία και τη Βουλγαρία και με σκοπό τη δημιουργία ενός εικονικού τουριστικού πρακτορείου.

Η δεύτερη διακρατική δραστηριότητα κατάρτισης/διδασκαλίας/ πραγματοποιήθηκε στο σχολείο επαγγελματικής εκπαίδευσης «Bromangymnasiet”, ένα σχολείο πρότυπο όχι μόνο για την υλικοτεχνική υποδομή αλλά και για τη βαρύτητα που δίνει η Σουηδία στην εκπαίδευση, στην ενίσχυση της διεθνοποίησης και του ευρωπαϊκού προσανατολισμού της εκπαίδευσης.

Οι εργασίες του προγράμματος αφορούσαν την παρουσίαση δύο επταήμερων τουριστικών πακέτων για τα Τρίκαλα και την ευρύτερη περιοχή, όπως αντίστοιχα και για τις πόλεις προέλευσης των εταίρων. Ακόμη παρουσιάστηκε η θετική επίδραση του προγράμματος στο σχολείο μας και οι εργασίες που διεκπεραιώθηκαν κατά τον πρώτο χρόνο, δείγμα μόνο των οποίων αποτελεί η δημιουργία Website και η τακτική ενημέρωσή του, ένταξη σχεδίου μαθήματος στο αναλυτικό πρόγραμμα για την επιχειρηματικότητα και τις ενέργειες που απαιτούνται για τη δημιουργία ενός τουριστικού πρακτορείου μέχρι και τη δημιουργία του σε εικονική μορφή, επιμόρφωση στην ψηφιακή αφήγηση (digital storytelling).

Για άλλη μια φορά έγιναν εμφανέστατα τα πολλαπλά οφέλη, κυρίως για τους μαθητές, οι οποίοι με την καθοδήγηση των καθηγητών τους δημιούργησαν ένα video ψηφιακής αφήγησης για την προώθηση των τουριστικών τους πακέτων, - που αξιολογήθηκε ομόφωνα από τους εταίρους ως εξαιρετικό-αφού πρώτα παρακολούθησαν σύντομη αλλά περιεκτική εισήγηση καθηγητή marketing του σχολείου υποδοχής για την αξία και τη σκοπιμότητα της ψηφιακής αφήγησης.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη χώρα υποδοχής και στην θερμή σουηδική ομάδα που με ιδιαίτερη χαρά οργάνωσε τη φιλοξενία μας και την ατζέντα του προγράμματος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και απέδειξε περίτρανα το οξύμωρο ότι οι Σουηδοί αν και ζουν σε μια χώρα γνωστή για το ψυχρό της κλίμα διαθέτουν πολύ «ζεστή καρδιά».