Τη σχολική χρονιά 2016 - 2017 υλοποιηθήκε από το Εσπερινό ΕΠΑΛ Τρικάλων πρόγραμμα ΚΑ1 Εrasmus+ με θέμα: «Έξυπνα Συστήματα Οχημάτων ? Ρομποτική» σε δύο ροές μαθητών και δύο ροές εκπαιδευτικών (στη Μπολόνια και στη Βαρκελώνη).

Την Τετάρτη, 3 Μαΐου 2017 και ενώ οι μαθητές και οι καθηγητές της 2ης περιόδου του προγράμματος βρίσκονταν ήδη στην Βαρκελώνη εμείς γευτήκαμε στιγμιότυπα της επιμόρφωσης των μαθητών και εκπαιδευτικών που πραγματοποιήθηκε στην Μπολόνια της Ιταλίας τον περασμένο Φεβρουάριο. Ακολούθησε η απονομή των Βεβαιώσεων Συμμετοχής από το Διευθυντή κ. Βασίλη Βαρσάνη σε όλους τους συμμετέχοντες.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και οργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς Αθανάσιο Βράντζα, καθηγητή Πληροφορικής και Βασιλική Παπαποστόλου, καθηγήτρια Μηχανολογίας.

Την ευθύνη της συνοδείας κατά τη διάρκεια των δύο εβδομάδων είχαν οι εκπαιδευτικοί Δημήτριος Αγγέλης, Σπυρίδων Μέμτσας, Κωσνσταντίνος Χαντζιάρας και Στυλιανός Λάσκος.

Στην ομάδα των καταρτιζόμενων μαθητών συμμετείχαν οι :Νικόλαος Γραβάνης , Αικατερίνη Ζάχου, Παναγιώτης Κατράνας, Γεώργιος Καρατζάς, Ευθύμιος Κρικέλης, Αrmando Jeshili, Lorenc Lavdari, Ευάγγελος Μπαλαμπάνης, Ευάγγελος Mπλάτσας, Ευάγγελος Παπαλεξανδρής, Γεώργιος Πέτρου, Νικόλαος Σταύρου, Αθανάσιος Τριανταφύλλου, Αχιλλέας Τσιμούρτος και Βασίλειος Τσίνας.

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής επιμόρφωσης παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί: Γεώργιος Πατρίκης, Βασιλική Παπαποστόλου, Αριστείδης Κάκιας και Ελένη Μπακάλη.